Fátylat a múltra, nyer-e BL-t a Győr? Eddig 11/2 a magyar mérleg
A zsinórban 14. BL-meccs megnyerése nem jött össze, de győzelemmel felérő vereség volt a Győr számára a Valcea elleni veszprémi elődöntő-visszavágó. Csoda a javából a meccs hajrája, ami a magyar női kézilabdázás tizenkettedik BEK/BL-döntőjét eredményezte. A végső sikerre kevés az esély, de csak a statisztika szerint.
Eleinte természetesen a fővárosi csapatok domináltak női kézilabdázásban is. Az első magyar érdekeltségű BEK-döntőt 48 éve játszotta a Spartacus csapata, amely 1960-tól zsinórban hat bajnokságot nyert. A dán Köbenhavn volt az ellenfél. Az első meccs 14-6 lett oda, amiből csak három gólt tudott ledolgozni a Szpari, amely amúgy hat játékost adott az abban az évben szabadtéri világbajnokságot nyert válogatottnak.
a Vasas BEK-győzelmének 30. évfordulója
A Vasas ezután még kétszer próbálkozhatott, de a mindenható Gunnar Prokop miatt a világ legellenszenvesebb csapata kétszer is Erdős Éváék útját állta. 1993-ban a visszavágón egy 23-11-es K.O. is befigyelt, de az 1994-es finálé is kettős vereséggel végződött.
A XX. század végén jött az első vidéki sikercsapat, a Dunaferr. 1999 volt a piros-fehérek éve, aminek volt előjele. Egy évvel korábban az EHF-kupát és a magyar bajnokságot is megnyerték Radulovicsék. A Valcea már itt is komoly ellenfél volt a csoportmeccseken, az újvárosiak vonattal utaztak az idegenbeli meccsre. Nem a szurkolók, a játékosok! A BL-menetelésnek a Hypo elleni elődöntő volt a csúcsa. 24-20-ra nyert a Hypo Bécsben és a négy gól már akkoriban sem számított kis hátránynak. A hajrára egyet sem sikerült ledolgozni a hátrányból, de az utolsó három és fél percben négy gólt dobott a csapat, amivel pont 24-20 lett. Hétméteresek döntöttek, a mindent eldöntő büntetőt Takács Gabriella dobta be.
Az osztrák mamutklub Hypo is behódolt Dunaújvárosban
Ezek után jött a Krim Ljublajana elleni döntő, amit ha nem is lendületből, de megnyertek az újvárosiak, megszerezve Magyarország második BEK/BL-serlegét. 25-23 lett ide az első meccsen, a visszavágón pedig 26-26-os döntetlent játszottak a csapatok. Hatalmas ünneplés volt, ami után bátran mondhattuk, hogy Farkas Andreáéknak jobban megy a kézilabdázás, mint az éneklés.
fieszta, újvárosi módra
2002-ben a Ferencváros újra elmenetelt a BL döntőjébe, ahol a macedón Kometal Szkopje volt az ellenfél. A Ferencváros 25-27-re megnyerte az első meccset, a szkopjei visszavágó azonban minden képzeletet alulmúló alpári hangulatban zajlott és ezt nem bírták el a zöld-fehérek. A szervezők nem játszották el a magyar Himnuszt, amit a magyar szurkolók énekeltek el, óriási füttykoncert kíséretében. A félidei 12-10-es állás még jó volt az FTC-nek, de a Szkopje - a döntőre igazolt Hutupan kapus vezérletével - 26-22-re nyert, így a macedónoké lett a BL-győzelem. Németh andrás vezetőedző nyilatkozata sokat elárul a körülményekről: "Sejtettük, hogy mi vár ránk, de ilyen állapotokra egyszerűen nem lehet felkészíteni egy csapatot. Kevés volt a kétgólos előny, amit odahaza szereztünk, de csak azért, mert a Népligetben nem kaptunk annyi támogatást a játékvezetőktől, mint most a macedónok. Játékosaim emberi tartásával maximálisan elégedett vagyok. Ötven percig volt esélyünk a BL-győzelemre, pedig sok-sok apróság miatt már korábban megtörhettünk volna. Jellemző a viszonyokra, hogy az öltözőben egyáltalán nincs víz."
A következő két döntő a győrieké volt 2009-ben és 2012-ben. Ezek még fájó sebek. Legyen elég annyi, hogy az elsőt egy idegenbeli 26-24-es győzelem után sikerült elbukni Veszprémben, a másodikat pedig Podgoricában veszítették el a Rába partiak, idegenben lőtt kevesebb góllal. Ezek megtekintése helyett gyönyörködjünk a hét diadalában.
A múlt nem mellettünk szól, de most minden más igen. Lökééken múlik, hogy a Vasas és a Dunaferr nyomdokaiba tudnak-e lépni és meglesz-e végre Győr első nemzetközi trófeája.
KIK VAGYUNK? | HIRDETÉS | KAPCSOLAT