Dögöljön meg a szomszéd tehene is?
A magyar-román vb-selejtező volt a legrosszabb futballélményem az utóbbi időben. Amikor 2-1-re vezettünk, és ott voltunk a győzelem kapujában... De nem éreztem azt az extázist a tv előtt ülve (az Ötvenhatosok terén és a Puskás Ferenc Stadion előtti kivetítő előtt állva sem) és az üres lelátókat nézve, amit 30-40, vagy akárhány ezer szurkoló, köztük 1-2 ezer román előtt éreztem volna. Bukarestben lesz lehetőség átélni valami ilyesmit, de jó úton haladunk afelé, hogy ott se jöjjön össze.
Eleve utálom, amikor a politika rátelepszik a futballra. Tudom, hogy a pillanatnyi hírnévért és egy-két szavazatért bármire képesek a politikusok, de picit most messzire mentek a magyarok. Mi voltunk a legjobban felháborodva, amikor beköptek minket a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnél. Most pedig Markó Attila RMDSZ-es parlamenti képviselő tette ugyanezt a Román Labdarúgó-szövetséggel.
A román szurkolók a Trinidad és Tobago elleni felkészülési meccsen huhogtak. Ezután a Romániai Magyar Demokrata Szövetség által alapított Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, konkrétan Markó Attila levélben fordult a FIFA-hoz, amelyben felhívja a szervezet vezetésének a figyelmét a román pályákon tapasztalható rasszizmusra és a helyi szövetség hozzáállására. Miért kell ezt?
Mi voltunk a legjobban felháborodva, amikor a FIFA zárt kapus büntetésre ítélt minket a magyar-izraeli meccs miatt. Pedig a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) elismerte, hogy hibázott, minden szinten elítélte az ott történteket. Nem volt jó érzés, hogy mások, név szerint az európai rasszizmus ellenes mozgalom (FARE), egy bécsi izraelita kör, valamint a Simon Wiesenthal Központ jelentették fel a magyarokat.
És most mi tesszük ugyanezt a románokkal. Kinek jó ez? A jogvédő szervezet "szeretne rámutatni", hogy a román szövetség (FRF) nem veszi komolyan az etnikai és faji alapú fenyegetéseket és visszaéléseket, emlékeztet a májusi holland-román meccsre, ahol a román szurkolók magyarellenes transzparenst feszítettek ki, amellyel a a Rapid kolozsvári meccsén magyar zászlót égető, emiatt letartóztatott szurkoló mellett álltak ki. A molinó szövege nagyjából így néz ki magyarul: „Most egy meggyújtott rongy miatt letartóztatjátok, azok után, hogy évekig mosolyogva toleráltátok az RMDSZ etnikai terrorizmusát mint állampolitikát.”
Valóban elítélendő tettek ezek, de nem a mi dolgunk a románok háza táján söprögetni. Minden FIFA-mérkőzésnek van egy ellenőre. Az ő feladata jelezni, ha rendellenes dolgokat tapasztal a nézőtéren. Markó Attiláék szerint aggodalomra ad okot, hogy az FRF tiltakozik a FIFA által kiszabott büntetés ellen, ahelyett, hogy keményebben fellépne a rasszizmus ellen. Gondolom, ezt is látják a FIFA-nál.
Értem, hogy ez az akár túl is mutat a sporton, és védeni kell a romániai magyarok és minden más kisebbség érdekeit, de attól, hogy panaszkodunk a helyi labdarúgó-szövetség hozzáállására, még nem oldódik meg a probléma. Nyomást kell gyakorolni rájuk, tárgyalásokat kezdeményezni, ötleteket adni, tapasztalatot cserélni.
A nézők nélküli meccseknek a FIFA szemszögéből sem látom értelmét. Mi a jó abban, ha a saját rendezvényeden, amit a tv egyenes adásban közvetít a világ felé, nincsenek nézők? Mit sugall ez, és milyen eredményt várnak tőle egyáltalán? Az az út sehova sem vezet, ha arra sarkaljuk a FIFA-t, hogy legyen zárt kapus a szeptemberi román-magyar. A két válogatott és a stadionba vélhetően kilátogató 5000 magyar érdeke legalábbis nem ezt diktálja.
KIK VAGYUNK? | HIRDETÉS | KAPCSOLAT