Közel háromszáz gól, egy söröző - 78 éves lenne Tichy Lajos
Ő volt a nemzet Bombázója. 20 évesen már kétszeres bajnoknak mondhatta magát, játékosként azonban nem ért többet a csúcsra. Edzőként aztán összejött neki a mesterhármas. Tichy Lajos ma ünnepelné 78. születésnapját.
Angyalföldről indult Tichy Lajos karrierje, de nem a Vasasnál. Itt lakott és rúgta a bőrt (vagy inkább rongylabdát) a grundokon. A MÉMOSZ SE, majd a Budapesti Lokomotív (BVSC) játékosa volt kezdetben. A vasutasoknál Fekete sándor néven lépett pályára az akkor 16 éves center, mert a MÉMOSZ nem adta ki az igazolását. 1953-ban leigazolta a Budapesti Honvéd, ám ebben az évben még nem lépett pályára a csapatban, amelynek tagja volt többi között Puskás, Bozsik, Kocsis, Czibor, Bányai, Lóránt és Grosics is. A csapat 1954-ben és a következő évben is megnyerte a bajnokságot. Tichy ekkor még kiegészítő embernek számított, ennek ellenére már ekkor is szorgosan rugdosta a gólokat. Mindjárt az első, Salgótarján elleni meccsén eredményes volt. Játszott továbbá a kor egyik angol sztárcsapata, a West Bromwich Albion elleni nemzetközi meccsen is. Gólt nem rúgott, de a Honvéd 5-3-ra nyert Brüsszelben. A videó feltöltője az évszázad meccseként aposztrofálja az összecsapást. Végtére is itt csak ötöt kaptak az angolok.
WBA - Bp. Honvéd 3-5
1956-ban is a kispestiek vezették a bajnokságot, ami azonban a forradalom miatt félbeszakadt, az MLSZ pedig nem hirdetett bajnokot. Az 1960-as években a Ferencváros és a Vasas négy-négy bajnoki címet szerzett, Tichy-nek és a Kispestnek négy ezüst és két bronz jutott játékos pályafutása alatt.
A válogatottban 20 évesen mutatkozott be, rögtön góllal, a csapat pedig 5-0-ra nyert Norvégiában. Tichy első világbajnoksága az 1958-as svédországi volt, ami a magyar válogatottnak nem sikerült fényesen, de az ekkor 23 éves csatár a később ezüstérmes svédek (itt a játékvezető érvénytelenítette egy másik találatát) és a walesiek kapuját is bevette, Mexikónak pedig két gólt vágott az egyetlen győztes meccsen.
Magyarország - Mexikó az 1958-as vb-n
A pénteki magyar-román vb-selejtező kapcsán említésre méltó, hogy 1958. október 26-án Tichy betalált keleti szomszédaink kapujába, a magyar válogatott pedig 2-1-re nyert. Az 1962-es chilei világbajnokság már sokkal jobban sikerült Magyarország számára, mint a svédországi viadal. A válogatott az ötödik helyen végzett Dél-Amerikában, Tichy pedig kettőt rúgott a bolgároknak, egyet az angoloknak, Utóbbi találat a vb egyik legszebb gólja volt, amivel Tichy újfent megmutatta, hogy miért ragadt rá a Bombázó becenév.
Tichy-bomba az angolok ellen, 0:47-nél
Tichy-ről, vagyis a Bombázóról sörözőt neveztek el Kispesten, ami a szurkolók kedvelt törzshelye volt, de a közelmúltban lebontották az épületet. A chilei vb-re visszatérve, Tichy rúgott még egy bombagólt a csehszlovákok elleni negyeddöntőben, ám a játékvezető - akárcsak Svédországban - nem adta meg a teljesen szabályos szabadrúgás gólt.
a bírónak nincs videója...
Tichy 31 évesen, 1966-ban is ott volt a mundiálon, ám nem lépett pályára. Előtte, 1964-ben ugyanis tagja volt az Eb-bronzot nyert magyar válogatottnak. Baróti Lajossal megromlott viszonya miatt viszont a spanyolok ellen 2-1-re elvesztett elődöntőben játszott utoljára a válogatottban. Baróti már Chilébe sem akarta magával vinni. "Vagy Tichy utazik Chilébe, vagy én!" - mondta a kapitány. Sándor Károlyék diplomáciai érzéke kellett ahhoz, hogy végül mindketten utazzanak.
A vesztes Eb-elődöntő után 1971-ben jutott még neki 10 perc a jugoszlávok elleni válogatott búcsúmeccsén.
Tichy Lajos 1971-ben játszotta búcsúmeccsét a Vasas ellen. Hozzá méltó módon, egy bombagóllal búcsúzott Kispesttől. Jellemző az akkori bajnokság színvonalára, hogy ez a Honvéd abban az évben csak a negyedik lett az NB I-ben. 247 góllal (a válogatottban 51) az ötszörös gólkirály Tichy az NB I történetének 13. legeredményesebb játékosa.
Nem mondhatjuk, hogy edzőként tért vissza Kispestre, mert egyből visszavonulásakor átvette az ifisták és a tartalékok irányítását, 1976-tól pedig hat éven át edzette a Bp. Honvéd első csapatát. Az 1979-80-as bajnokságban beérett a munka gyümölcse: 25 év után ismét a kispestiek nyerték a bajnokságot, ami az első volt a 80-as évek egyeduralma alatt. Története első BEK-sorozatában is jól kezdett a Honvéd. A máltai La Vallettát 11-0-s összesítéssel búcsúztatták Dajkáék, és a Sportingot is két vállra fektették. Pechükre a harmadik ellenfél a Real Madrid volt, akik kettős győzelemmel útját állták a magyar bajnoknak.
A mester Szaúd-Arábiában is dolgozott, majd 1985-től újabb négy évig felelt a kispesti utánpótlásért, 1989-től haláláig pedig a Kispest szakmai tanácsadója volt.
Természetesen a nők is felfigyeltek Tichy teljesítményére (meg Nyugat-Európa is - kereste a Milan és a Barca is). Nem mondhatjuk, hogy ő volt a 60-as évek Dzsudzsák Balázsa ilyen szempontból, második felesége mindenesetre a Kossuth-díjas színésznő, Lehoczky Zsuzsa volt. A "celeb" jelzővel nem sérteném a művésznőt. Tichy első felesége egy fotós volt, özvegye pedig harmadik felesége, Fischer Marika.
Tichy Lajos 1999. január 6-án hunyt el.
KIK VAGYUNK? | HIRDETÉS | KAPCSOLAT