Erőss Zsolt és Kiss Péter az égbe mászott
2010. január 2-án volt egy balesete Erőss Zsoltnak a Magas-Tátrában, ami után egy héttel gondolkodás nélkül vállalta, hogy amputálják a sérült lábát. Azért tette, hogy mászhasson. A hétköznapi ember ezt nem értheti, de ha belegondolunk, nem került volna ilyen helyzetbe, ha nem ez lenne az élete. A hegymászás lett a veszte, de senki ne higgye, hogy nem boldogan távozott. Kiss Péterrel együtt.
Sokféle extrém megmérettetés van a világon, a deca ironmantől kezdve, a sivatagi futáson át, egy óceán átúszásáig. Szerintem a hegymászás a legkegyetlenebb mind közül. Mi, egyszerű emberek 6-8000 méter magasan egy percig nem tudnánk létezni, ők pedig... Minden expedíciónak úgy vágnak neki, hogy az lehet az utolsó, és erre a családjuk is fel van készülve. Csapatban mászni, és otthagyni a akár a legjobb barátodat is, ha ő lehetetlen helyzetbe kerül. Embertelen, de nekik ez a természetes, ez hajtja őket.
fotó: www.himalajaexpedicio.hu
Erőss Zsolt Csíkszeredában született, ő volt az első magyar állampolgár, aki megmászta a világ legmagasabb hegyét, a Csomolungmát. 1981-ben kezdte a hegymászást, 11 éve csak ebből él. Első nyolcezer feletti sikeres csúcstámadása a Nanga Parmat volt 1999-ben. Teljesen egyedül, háttércsapat nélkül.
2003-ban Kollár Lajossal és Mécs Lászlóval létrehozta a Magyar Himalája expedíciók sorozatot (Magyarok a világ nyolcezresein), amelynek az volt a célja, hogy a világ összes nyolcezres hegyén járjon magyar ember. Az Annapurna és a K2 kivételével az összeset megmászták. Nanga Parmat (8126 m), Csomolungma (8850 m), Gasherbrum (8035 m), Dhaluagiri (8167 m), Gasherbrum I (8068 m), Broad Peak (8047 m), Makalu (8463 m), Manaszlu (8156 m), Lhoce (8516 m), Kancsendzönga (8586 m). Ez Erőss Zsolt termése. Az utolsó kettőt műlábbal mászta meg.
fotó: www.nlcafe.hu
A lábprotézist azért vállalta, hogy gyorsítsa az rehabilitációt a 2010-es balesetet követően. Ép ésszel felfoghatatlan, de a történet többi része is. Az élvezeteket tovább fokozták azzal, hogy az utóbbi két expedíción oxigénpalack nélkül támadták a csúcsokat.
A mostani csapat többi tagja közül Kollár Lajos volt az expedíció főszervezője, Jaroslav Dutka pedig a szlovák nemzeti csapattal több nyolcezres túrán vett már részt.
Kiss Péter volt a csapat legfiatalabb tagja. Első magyarként ő mászta meg először az Alpok összes négyezres csúcsát, és egyedül végigmászta a Magas-Tátra főgerincét.
A Kancsendzönga-expedíción Erőss Zsolt és Kiss Péter mászta meg a 8586 méter magasan lévő nepáli csúcsot.
fotó: www.himalajaexpedicio.hu
A csúcs megmászása előtti napon még Dr. Szabó Leventére emlékeztek, aki a négy évvel ezelőtti Manaslu-expedíción veszítette életét, aztán megmászták a 12. nyolcezrest is. Csakhogy ereszkedés közben Erőss Zsolt gyengének érezte magát. Sokáig kapcsolatban volt Kiss Péterrel, ám egy idő után elvesztették egymást. Kollárék mentőcsapatot küldtek a segítségükre, akik egy koreai csoport segítségére indultak. 8000 méteren, -30 fokban. Csoda, hogy Erőss egy éjszakát átvészelt a fagyban, azonban teljesen nyoma veszett, ahogy Kiss Péternek is. A két magyar hegymászót eltűntnek nyilvánították.
Ezek után sok elemzést fogunk hallani, de egy dolgot lehet tenni: beletörődni abba, hogy a legnagyobb magyar hegymászó és az egyik legtehetségesebb magyar hegymászó meghalt. Úgy, ahogy talán még meg is álmodták.
KIK VAGYUNK? | HIRDETÉS | KAPCSOLAT